KONSER İPTAL OLDU...... !
1 Eylül 2001, saat; 12:15

DEEP PURPLE
D.P. Afişi
ISTANBUL 2001

6-7-8-9 Eylül 2001 !;
BORA ÇETİN
DEEP PURPLE ile Birlikte....( olacaktı...! )
BÇ izlenimleri çok yakında ( 2002 Turnesine kaldı..! )
Sizler için 2002 turnesinde'de DP ile olacağım, bu sayfadan izleyin,,...!

Konser NEDEN ! İptal Oldu...... ?
Major Müzik yetkililerinden, 1 Eylül 2001 sabahı aldığım bilgiye göre ; yaklaşık 15.000 kişi kapasiteli "Fildamı Arena" da Deep Purple konseri için 8.000 kişilik bir izleyici hedeflenmişti. Bu sayının oluşamaması durumunda yaklaşık 4.500 - 5.000 bilet satışı ancak organizasyonu kurtarabiliyordu.
Major'ün verdiği bilgiye göre 31 Ağustos'a kadar satılan bilet 800 ( evet Sekizyüz ! ) kadardı ve görünen oydu ki birhafta içinde gerikalan enaz 4.000 biletin satılma olasılığı yoktu........!
NEDEN ...... ?
Bana göre birinci ve en önemli neden; ( Her nekadar Major yetkilileri katılmasa'da ) konser yerinin seçimi ve yerlerin numarasız oluşu idi .....
Biz yaştaki ( 40'ın üzeri.. ) Rockseverler 1,5-2 saat ayakta kalmanın yanısıra grubu en yakından izleyebilme adına saatler önceden kuyruğa girip, sahneye en yakın-en önde- olmak istiyoruz ( gözlerimiz görmediği ve kulaklarımız duymadığı için olsa gerek...! ). Ancak konserin başlamasına yakın ve başlayınca arkadan öne doğru müthiş bir sıkıştırma ve basınç oluşuyor, ezilme derecesine varan ve nefes almayı engelleyecek kadar basınç oluşturan bu sıkıştırma sonucu bırakın konser izlemeyi, hayatta kalma savaşı veriliyor.( İnönü stadı "Elton John" konserinde böyle bir tehlike atlatmıştım ama en kötüsü ; Bostancı gösteri merkezi "Page & Plant" konserinin ilk gecesinde oldu, rezil bir çadır tiyatrosuydu ve sigara dumanından göz gözü görmüyordu, en önde ikinci sıradaydım, öyle bir sıkışma oldu ki benimle birlikte üç kişi daha bayıldı .....)
Şimdi bana Rock konseri'de oturarak mı izlenir demeyin, ( Ben 1970'lerden beri birçok Rock konseri izledim ) Tabiiki ayakta'da izlenir ama adam gibi, uygarca , başkalarına zarar vermeden ! Eğer bunu beceremiyorsak başımıza birer görevli de dikseler yararı yok. Tek çözüm bence yerlerin numaralı olması. Herkesin yeri belli olsun, yer kapma adına birbirimizi ezmeyelim. İsteyen yine numaralı yerinde, ayakta ve dansederek izlesin konserini ..!
Bunun en güzel örneklerini " Açıkhava Tiyatrosu" nda yaşadık, yaşıyoruz. ( Diğer rock konserlerini ve 1998 DP konserlerini anımsayın..! )
BENCE ÇÖZÜM " AÇIKHAVA TİYATROSU" DUR........!
( ve Major yetkilileri bugünden, 2002 Deep Purple konseri için Açıkhava Tiyatrosunun rezervasyonunu yaptırmalıdırlar )

Ekonomik kriz..... ( Mi ? ) .....
Hadi canım sizde ! Kimse bana bunu gerekçe göstermesin.
Her nekadar DP Tour Review' ( Tur-izlenimleri ) sayfasına ; ( Kusura bakma DP, biz DP severlerin çoğu ekonomik kriz nedeni ile işlerimizi yitirdik, bilet parasını toparlayamadık..... ) diye yazdıysam'da, yine'de o ilk 800 bileti satın alan bizlerdik.
Geri kalan DP biletlerini satın "Alamayanlar" ise ; Tarkan'lara, Teoman'lara, H.Levent'lere, onmilyonlar, Sting'e 75 milyon, bilişim fuarına girmek için 10 milyon, futbol maçlarına , basketbol maçlarına 35 milyon'lar, Filarmoni ork. abonman biletlerine 75 milyon verenler ........ değilmiydi ?
Bu arada, o 800 biletten biri de Israilli bir DP fan'ı tarafından satın alınmış.(Guestbook'uma bakın)
Bu olaydan Major'de dersini çalışmalı. Bence konser Açıkhava gibi düzenli ve numaralı biryerde yapılsa idi eminim konsere birhafta kala en iyi ve öndeki biletler mutlaka satılmış olurdu. Çünkü insanlar belki bir davetiye bulurum, ya'da nasılolsa yerler numarasız, bileti girerken alırım düşüncesi ile son ana kadar beklemeyi tercih ettiler. Bunun en güzel örneği; bana iptal nedeni ile gelen maillerin çoğunun Istanbul dışından ve bir şekilde biletlerini almış yada aldırtmış kişilere ait olması idi ... )

Lord faktörü
Hımmmmmm bu olur işte ! Önemli bir neden.
Deep Purple'ı 1971 den beri izleyen biri olarak, kadrodaki önemli değişiklikleri hep sindirmeye çalıştım. En son Ritchie'nin gruba bir katılıp bir ayrılması ve sonunda yerini Steve Morse gibi akıllı ve hızlı bir gitaristin alması ile bence DP tarihinin ikinci ( ilkinde RB var ) muhteşem kadrosuna kavuştu. Grubun soundu 70'lerdeki gibi çok iyi oturdu, bomba gibi çalıyorlar. Artık bu saatten sonra bu kadrodan oluşacak kopmaya kimsenin tahammülü yok.
Hep düşünmüşümdür; Lord'a ve Ian Paice'a birşey olsa grup ne olurdu diye ? Lord Ağustos ayında dizinden bir ameliyat oldu, tam iyileşene kadar ayakta durması hatta oturması yasak. Avrupa tur programının başında yer alamadı. O'nun yerine "Colosseum" ve "Jethro Tull" dan tanıdığımız Don Airey'i Lord'un klavyelerinin başına oturtmuşlar.
Don Airey & dp
Tur Review sayfasına bakıldığında tüm eleştiriler , DA'in performansının çok iyi ( hatta beklenenin ötesinde iyi ) olduğu görüşünde. Lord'un turneye Monaco konserinden önce katılması gerekiyordu, ancak doktorları tam istirahat süresini uzatmışlar, Istanbul konserinden önce Yunanistan konserlerinde'de yer almayınca Istanbulda JON LORD'suz bir DP izleyeceğimiz olasılığı artmıştı. Bu da benim gibi tutucu DP fanlarını etkilemiş olabilir.

Daha fazla görüş ve Yorum için GUESTBOOK'a göz atın ve mesaj bırakın..... .