Sibel YILDIRAN
DEEP PURPLE
D.P. London 2002 Poster
LONDRA'da İZLEDİ!
Deep Purple Türk Fan Klüp Üyemiz Sn. Sibel Yıldıran, DEEP PURPLE'ı yerinde izlemek üzere 6 - 7 Eylül 2002 tarihleri arasında Londra'da idi ve yaşadıklarını biz DP-Türk severler ile paylaştı.

DEEP PURPLE
D.P. London 2002
LONDON 2002

BEN SİBEL YILDIRAN,
DEEP PURPLE’I LONDRA’DA DİNLEDİM.

Hazırlık .......;
Haziran ayının başında internetten DEEP PURPLE konser biletlerinin siparişini verdiğimde içimi büyük bir heyecan kaplamıştı.Bir türlü inanamıyordum gideceğime ve çok sevdiğim halde yazın da bir an önce geçmesini istiyordum.
Bütün bir yaz boyunca çevremdeki herkes DEEP PURPLE hakkında epey bilgiye sahip oldu.!!!!!!Herhalde biran önce gitse de kurtulsak demişlerdir.
En sonunda Eylül ayı geldi ve ben arkadaşım Gamze ile birlikte 4 Eylül sabahı Londra uçağına bindim.Birkaç saat sonra Londra’daydık. Cuma akşamını beklerken Perşembe akşamı Phantom of the opera müzikaline de gittik. Mükemmeldi,büyüleyiciydi fakat......Benim aklımda fikrimde konserlerim vardı.

D.P. London 2002
Nihayet Cuma akşamı Hammersmith-Apollo konser salonunun önüne geldiğimizde kalp krizi geçiriyorum sandım.

6 Eylül, I. Konser ;
Saat 20.00 gibi ön grup PLANETS sahne aldı.İlk akşam kesinlikle onlara konsantre olamadım.Yine de rahat dinlenen bir grup.güzeldi.Planets sahneden indiğinde benim kalbim kaç atıyordu bilemeyeceğim ama elim ayağım tutmaz olmuştu.DEEP PURPLE ekibi sahneyi hazırladı,aletler tek tek kontrol edildi veeeeee ışıklar karardı.Saat 21.00.Aman tanrım konser başlamıştı.İşte delisi olduğum DEEP PURPLE ,işte İAN GİLLAN karşımdaydı.Elimi uzatsam dokunacak kadar yakınlarındayım.Gözlerime inanamıyor,kulaklarıma inanamıyordum.Bir taraftan da konserin bir saniyesini bile böyle heyecanlarla kaçırmak istemiyordum.İlk şarkı Fireball’u dinlerken dizlerimin bağının çözüldüğünü hissettim.
Konser başladığında DON AİREY’i görünce hayal kırıklığı yaşadım çünkü ben JON LORD’u izlemeyi bekliyordum.JON LORD’un yerini hiç kimse dolduramaz ama grupta artık yok.Konser ilerledikçe DON AİREY’in grupta kendi yerini iyi bir şekilde aldığını gördüm ve bu beni çok sevindirdi.Üstelik grubun diğer elemanları gibi çok sempatik ve mütevazi.Şarkı aralarında Lordvari soloları çok iyiydi.Zaten müzik kariyeri O’nu fazlasıyla ortaya koyuyor.
Yeni albümlerinden Well Dressed Guitar isimli parçayı çaldılar.Tertemiz süper bir rock parçası ve STEVE MORSE gitarını konuşturmuş .Bu parçayı dinleyince yeni albümü çok merak ettim.Yeni albüm için ekim –kasım aylarında stüdyoya gireceklermiş ve yeni yılda da biz dinleyebilecekmişiz.Umarım uzun sürmez ve bu defa İSTANBUL’da konser verebilirler.
İşte şarkıların şarkısı When A Blind Man Cries.GİLLAN’’ın sesi,MORSE’un gitarı inletti salonu.Durumu anlatacak söz bulamıyorum.Çok çok güzeldi.
D.P. London 2002
DON AİREY’in harika kendine özgü solosunun ardından ışıklar karardı.Perfect Strangers’ın introsu ile birlikte ışıklar tekrar yandığında ikinci bir şok yaşadım.
Efsane JON LORD tüm karizması ve müzikalitesiyle karşımdaydı. D.P. London 2002 Süper bir sürpriz. Bundan sonra zaman zaman DON AİREY ile birlikte de çaldılar.Onları izlemek çok keyifliydi.
Konser ilerliyor,GİLLAN o muhteşem sesi,çığlıkları ve sahne performansı ile şarkılarını söylerken DEEP PURPLE daha da büyüyordu.Sıra Speed King’e gelmişti.En sevdiğim konser parçasıdır.Çünkü bu parçada DEEP PURPLE şov yapıyor.LORD ve MORSE paslaşması,GLOVER ve PAİCE soloları,GİLLAN ve MORSE paslaşması,GİLLAN’ın sesini MORSE’un gitarıyla yarıştırması veee bütün bunları benim canlı canlı dinlemem,görmem hayal ötesi birşeydi.
Ben bass gitarı çok severim,bunun sebebi de ROGER GLOVER’dır.Bass gitarın bu kadar ön planda olduğu bir grup ben görmedim.Daha önce dinlediğim sololarına benzer fakat daha uzun ve hareketli bir solo yaptı.Daha ne isterim!!!!İAN PAİCE ise Perihelion-dvd (Sahne-dekor da aynıydı) konserindekine çok benzeyen insanı şaşırtan kıvraklıkta bir solo yaptı.IAN GILLAN’a gelince.O ‘nu nasıl anlatayım,anlatacak sözcük bulamıyorum ki!Büyük GILLAN,sesini bir enstruman gibi kullanan muhteşem adam.DEEP PURPLE’ın tek solisti tek sesi.

D.P. London 2002
VEEESmoke On The Water ile konser bitti.Fakat herkes ayakta çığlık çığlığa tabii ki geri geldiler.Hush,Black Night ve Highway Star ile konseri gerçekten bitirdiler.Sahneden her zamanki tevazularıyla ayrıldılar.
Black Night’ın giriş kısmını değişik çaldılar.Bu ufak değişiklikler benim hoşuma gitti.STEVE MORSE her şarkıda solo yapıyor ama ben yine de uzun uzun Led Zeppelin parçası da içeren bir solo yapmasını isterdim.İkinci akşam biraz daha uzun bir solo yaptı.Aslında buna solo demek doğru olmaz Smoke On The Water’ın girişi diyebiliriz.İkinci akşamın sürprizi de IRON MAIDEN’dı. D.P. London 2002
Smoke On The Water’da gruba eşlik ettiler. STEVE MORSE ve JANİCK GERS ‘in birlikte çalmaları çok etkileyiciydi.BRUCE DİCKİNSON şarkının ikinci bölümünü söyledi.NİCKO MC BRAIN ise GILLAN’a congada eşlik etti..Sahnede o sırada DEEP PURPLE,IRON MAIDEN ve JON LORD vardı.Hepsi birlikte çalıyorlardı.İnsan kaç defa izler böyle birşeyi.
7 Eylül, II. Konser ;
7 Eylül gecesi Black Night’ta STEVE MORSE klasik seyircilerle paslaşmasını yapmadı.fakat 6 Eylül gecesi yaptı.O’na eşlik etmek inanılmaz keyifliydi.
Birinci gece ön sıralardan ikinci gece balkondan seyrettim.İkisinin de keyfi büyük ve değişikti.Birinci gece problem çıkarsa diye fotoğraf makinası götürmedim ve çok pişman oldum.Götürseydim harika resimler çekebilirdim.İkinci gece çektiklerimle yetinmek zorundayım.Bir de işin alışveriş boyutu var tabii.T-shirtler,rozet,poster,DVD,GILLAN’ın birçok solo albüm CD leri aldım.Bu iki konser bana oldukça pahalıya maloldu.Her saniyesi herşeye değerdi.
Böylece iki süper gece su gibi akıp geçti.Ama 6-7 Eylül 2002 gecelerini anılarımın en güzel yerine yerleştirdim.14 yaşından itibaren tam 23 yıldır dinlediğim,çok sevdiğim hatta delisi olduğum DEEP PURPLE’ı canlı dinlemek hem de Londra’da dinlemek olağanüstü bir deneyimdi benim için.Umarım İSTANBUL’da da izleriz.Kimbilir belki de DEEP PURPLE TÜRKİYE sitesine üye tüm DEEP PURPLE severlerle birlikte izleriz.Sevgiyle kalın.
SİBEL YILDIRAN

DP London 2002 Ticket
DP London 2002 Ticket

LİSTE (Neler Çaldılar ?) ;
1.Fireball
2.My Woman From Tokyo
3.Mary Long
4.Ted The Mechanic
5.Lazy
6.Well Dressed Guitar
7.When A Blind Man Cries
8.Space Truckin’
9.DON AİREY solo
10.Perfect Strangers
11.Speed King
12.Smoke On The Water
BİS:
13.Hush
14.Black Night
15.Highway Star

D.P. London 2002

Sibel'in Objektifinden Tüm Fotoğraflar ( More Sibel's Photo )için ..... .

Daha Fazla Fotoğraf ( More Photo ) için ..... .

SİBEL'in ; Konser Yorumu ( Concert Review ) için ..... .

Daha Fazla Yorum -İngilizce- ( More Reviews ) için ..... .

( Thanks For ); Bu Sayfayı Oluşturmamızı sağlayan Üyemiz Sn. Sibel YILDIRAN'a Sonsuz Teşekkürler.
Tüm Fotoğraf ve Yorumlar, Sibel YILDIRAN'a aittir. Kendisinden izinsiz kullanılmaması rica olunur.

Bora ÇETİN, 17 Eylül (September) 2002