Peter Gabriel Turkiye

Yorumlarınız
( Reviews )

 

 

Peter Gabriel Istanbul 2004 Yorumlarınız.
Neler hissettiniz ?
Onu ne kadar Seviyorsunuz ?
Konser sizi tatmin etti mi ?
Çalınmadığı için hayalkırıklığı duyduğunuz parça var mı ?
.............
Yazın, herkes okusun ... !
( 27 Haziran 2004, 12:44 )

 

Hakan Çorbalı'dan Peter Gabriel İstanbul .....
Öncelikle yanından gidip bir daha geri dönemediğimiz için özür dilerim. Ben konseri altı - yedi sıra geriden izledim.
..........
Gelelim Peter Gabriel konserine.
Böylesine bir müzik devi ile ilgili ahkam kesmek biraz ukalalık olur. Yine'de ben kendi fikrimi yazayım.
Sende ve bende olduğu gibi PETER GABRIEL'in iki DVD'si var ve de bunları ben belki 50 kez izledim. Bu konserlerle kıyasladığımızda vasat bir performanstı.
Tony Levin ve David Rhoses dışında , özellikle kızı ve davulcu, amatör müzisyenler seviyesinde idi. Rachel z zaten partisyon çalıyor.Olaya önemli bir katkısı beklenmiyordu.
Ses düzeni belli bir seviyenin üzerinde olmakla beraber , Tony Levin'in stick bas sololarında çuvalladı.
Repertuar müthiş'ti , tüm parçaları beraberce söyledik.
Bence bu tür organizasyonların, bir festival içinde olmaktansa özel konserler olmasında fayda var. Sanatçının performansını önemli ölçüde etkiliyor.
Başarılar dilerim. Hörmetlerimi sunarım. felan falan ......
( Hakan ÇORBALI - Ankara, 28 Haziran 2004, 22:18 )

 

Peter Gabriel, Can YILDIZ ANISINA .....
Sözlerime PG in yasamimda çok özel bir yerinin oldugunu belirterek baslamaliyim. PG için Türkiye'nin en sansli fanatigi oldugumu düsünüyor ve bu konuda kendimi çok ayricalikli bir konumda hissediyorum. Gerek Agustos 1993 deki İzmir Çesme konserinde, gerek 2004 İstanbul konserine de tüm izleyiciler arasinda konsere elinde biletiyle ilk giren iflah olmaz PG'ci ben oldum. Sözünü ettigim bu olaya en yakin tanik sevgili esim Fatma Nur'dur .
Yalnizca güzel ses çikaran degil, hayatin anlamini arayip sorgulayan PG, benim için Millennium çaginin en önemli baris ve özgürlük elçisidir. Her defasinda heyecanla girdigim konserlerinden büyülenerek çikmanin hazzini konser sonrasi, sahne önü coskun yalnizligini birlikte duyumsamanin keyfini yasadim.
PG'i sadece müzisyen olarak tanimlamak bütünüyle yanlistir. O ; insanoglunun gelecege uzanan ideallerine ayna tutan, çagimizin nev-i sahsina münhasir kahramanidir.
Can Yıldız anısına.......
( FEYYAZ YÜKSELEN - İzmir, 28 Haziran 2004, 20:22 )
Peter Gabriel Photo by Tony LEVIN

 

PG ANISINA ( İlk Yorum ).....
20 Haziran 2004 saat 19,
2 aylik bekleyis nihayet son buluyor. Parkorman girisindeyiz, PG ile bulusmaya birkaç saat var. Heyecan dorukta....... Böyle bir efsaneyi sahnede görecegim için çok şansli oldugumu düsünüyorum.( Çesme konserini, yasadigim aci bir olay yüzünden kaçirmistim ! ) ve büyük bir cosku ile yerimde duramiyorum.
Girisi açtiklarinda, kapıdan ilk giren, arkadaşım Feyyaz ve ikinci ben'dim. ( bilmiyorum ,sanki o anda kötü şeylerden kurtulmus ve bütün güzelliklere dogru yürüyen biri gibi hissettim kendimi, kisacasi o an çok özgürdüm. )
PG nin tisörtlerinden ve bir arkadasin önerisiyle HIT albümünü aldim ve hiç düsünmeden cebimdeki bütün parayi vermis oldum. Umurumda degildi........... Oradaki her seyi tatmak, solumak, yasamak istiyordum sadece........
Yerimiz, sahnenin en önündeydi.... Sahneye baktigimda, söylenen şov 'un gerceklesemeyecegini tahmin ettim. Olsun! Önemli degildi, PG nin müzigi ve kendisi yeterdi. Keziah Jones PG nin alt grubu olarak sahne aldiginda ; PG nin beklentisiyle çok güzel olmasina ragmen dikkatten kaçtigini düsünüyorum. Tarzı ve müzigi çok güzeldi .En yakin zamanda cd sini almayi düsünüyorum. PG'e de Keziah Jones gibi biri yakisirdi ancak.
Nihayet sahnede bir hareketlenme basladi,Passion çaliyordu ve teknik ekip sahneyi PG için hazirliyordu. Birden, önümüzde bir tv kameramani yüksege, bariyerlerin üstüne çikip bütün görüş alanimizi kapatti. Hepimiz isyan ettik ve ufak bir tartisma yasanmaya basladi . O sirada PG'in teknik elemanlarindan biri olaya hemen el koyup hiç kimsenin seyircinin önünü kapatmaya hakki olmadigini söyledi ve tv cileri asagiya indirdi. İste bu!!! dedim. Sadece müzigiyle degil yaptigi, yaptirdigi her şey ile tam bir insan haklari savunucusu.......
PG in sahneye çikisi o kadar sade ve sadeliğiyle muhtesemdi'ki... !!!!!!!.
Tek basina geldi ve klavyesinin basina geçip, Türkçe tesekkür ederek "HERE COMES THE FLOOD" parçasiyla hepimizi aldi götürdü bir yerlere......, Arkasindan "RED RAİN" le geri getirdi.......... "GAMES WITHOUT FRONTIERS" la coşturdu ....... "SLEDGEHAMMER" da ışıklı ceketiyle büyüledi........ ve en son "BIKO"da o derin mavi gözlerdeki yaşı gördük........
Iste böyle bir PG konseri yasadik........ Çünkü bize yasatti!!!!!
O günün anisina kameraya aldigimiz her görüntü benim ve bizim için o kadar degerli ki ......anlatamam.. Kizim Ilgün'e büyük mücadelelerle aldigi görüntüler için tesekkür ediyorum.
( Ayşe OKUTAN, 28 Haziran 2004, 01:44 )

 

 

 

Son Güncelleme ( Last Updated ) : 28 Haziran (June) 2004, 22:36

Copyright ©2004, Bora CETIN
Bu sayfada yer alan tüm yazı ve fotoğraflar "Bora CETIN"e aittir, izinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.