Bora ÇETİN
DEEP PURPLE
D.P. Singapore 2002 Poster
SİNGAPUR'da İZLEDİ!
7 - 15 Mayıs tarihleri arasındaki Singapur, Malezya ve Japonya İş gezim nedeni ile bulunduğum Singapur'da 9 Mayıs 2002 akşamı DEEP PURPLE'ı izledim .

DEEP PURPLE
D.P. Singapore 2002
SINGAPORE 2002

Ayağa gelen şans .......;
DP Asya turnesinden haberim vardı. Uzakdoğu iş gezimin tarihlerini öğrenince içimde bir umut doğmuştu. Programım ve 9 Mayıs Singapur tarihi belli olunca, o gün konser umudum iyice netleşti. Ancak DP'ın konserinin netlik kazanıp kazanmadığını bilmiyordum. Singapura indiğim 8 Mayıs günkü gazeteleri karıştırırken rastladığım bu haber Adrenalinimin artmasına yetmişti DP in Singapore 2002
Evet ben ve Deep Purple Singapur'da buluşmuştuk !
Zaten, tüm singapur caddeleri, ( özellikle alışveriş merkezi "Orchid Road" ) Deep Purple Banner'ları ile donatılmıştı !
Peki konsere gidecekmiydim ? ...... ( Istanbul konserinin iptali,.... LORD'un ayrılması ... Lord'a ihanet mi olurdu ? ,...... İş programım uyacakmı idi ? ... )

Bilet bulmak .......;
Konsere bir gün vardı ve bilet bulmak gerekiyordu. 8 Mayıs günü Singapur müzik alışverişlerimde HMV

Bora & D.P. Singapore 2002 Poster
ve Tower Records mağazalarını ziyaret ettiğimde biletler bitmişti.
Ancak 9 Mayıs günü yani konserle aynı gün, iş toplantım bitiikten sonra sevgili dostum Engin Tan'ın önayak olması ile, konsere 2 saat kala bilet arayışına girdik.
Otelimize 2 blok uzaklıktaki büyük bir alışveriş merkezinde ( Simlim Tower ) bilet olduğunu öğrendiğimizde, hemen fırladık ve koştura-koştura bilet almaya gittik. Muhteşem iki gökdelenden oluşan bu alışveriş merkezinde, bilet satılan yeri, koştura-koştura çok zor bulduk.
Veeeeeee işte Biletimiz elimizdeydi.

D.P. Singapore 2002
DP SINGAPORE 2002 Ticket
KONSER.......;
Süremiz çok azdı. E. Tan ile birlikte saat 7:30'da bir taksiye atlayıp konserin yapılacağı "Fort Canning Park" a doğru yola çıktık. Singapur trafiği zaten keşmekeş, birde akşam saati olunca iyice tıkalı bir trafikte heyecanlı bir yolculuk yaptık.
Hava her Singapur günü gibi çok sıcak ve yapış-yapış'tı. ( Konser sırasında yağmur çiseledi ama ılık duş alır gibi, hiçbirşey anlamadık bile )
Konser yeri, adından'da anlaşılacağı üzere bir park.
Gerçekten, dış görünüşü yemyeşil bir park ( zaten Singapur'da yeşil dışında birşey yok ! ) Parkın içerisinde konser verilececek mekan ;
Fort Canning Park
( Photo By: Akiko Hada )

Bizim açıkhava tiyatrosu büyüklüğünde ve eğimli, yemyeşil çimenli bir alan. ( Sonradan öğrendiğime göre 7 - 8000 kişilikmiş ). Sahne alt kısma kurulmuş, eğim nedeni ile her yerden görülebiliyor. En üst kısımda büyükçe otel-klüp tarzında bir yer var. Çimlerin bittiği bölümde ise küçük büfecikler var, içki ve içecek satışı yapıyorlar.
Kapıdan girerken bilet kontrolu sırasında herkesin eline bir damga vuruyorlar, ( konser ertesi otelde bu damgayı da görüntüledim ... ) D.P. Singapore 2002
Otel-Klüp bölümünde ise Deep Purple Merchandise ekibi satış yapıyordu. Hemen yanlarına gidip kendimi tanıttım, iki kişiden erkek olanı İngiliz idi ( Özür dilerim, George imiş ve İSKOÇ'muş ) ve DP Türkiye Fan klüp kurucusu olduğumu öğrenince hanım olana seslendi; AKIKO idi galiba kızcağızın adı ( Evet Akiko Hoda imiş ! ). HighwayStar'ın yapımcısı gibi birşeyler dediler ama konuşmamız sürekli alışveriş nedeni ile kesilince fazla bir muhabbet fırsatı olmadı, 1 t-shirt ve bir rozet aldım 44 + 15 s$ verdim, biraz iskonto yapın dedim, 1 s$ dahi inmediler. Ben olsam rozeti hediye ederdim.
Herneyse, konser saat 20:40'da başladı ........ birkaç bira ile rahatlayan kafalar iyice müziğe uyum sağlamıştı. ( Uyuşturucu asla yok. Singapurda uyuşturucunun cezası " İDAM " ! )
Açılış parçası "My Woman From Tokyo" ile coşku başlamıştı. "Ted The Mechanic" geçiş oldu, ama üçüncü parça "Mary Long" benim en sevdiğim DP parçalarındandır ( Who Do We Think We Are'ı ayrı severim ) ve beni müthiş havaya soktu. Arkasından "Don Airey"in ilk ciddi solosunu Lazy öncesi dinledim ve tuttum Airey'i ( Zaten JETHRO TULL'cu olmasından bir yakınlığımız var ..! )
Ard-arda gelen her Deep Purple hit'ini Singapurlu Purpleseverler ile birlikte söylemek büyük keyifti.
Ian Gillan bile Seyircinin eşlik performansına çok şaşırdığını defalarca ifade etti. ( Gerçekten Singapur seyircisi çok -ama çok- iyi idi )
Tüm konser, grubun muhteşem paslaşmaları ve uyumu içerisinde hatasız sürdü, coştular ve coşturdular. Bis bölümünde "Hush" "Black Night" ve "Highway Star" ile gerçekten kendimizi kaybettik.

Her DEEP PURPLE konserinde olduğu gibi yanlızca müzikle ilgilendim ve tam konsantre oldum ..... yetti bana. ( Fotoğraf, Film ve ses kayıdı yapmadım )
( Aslında Fotoğraf çekenler vardı, arkamda duran Singapurlu gruba kendimi tanıtarak bana konser fotoğraflarından bulup-bulamayacaklarını sordum, "Zack" isimli arkadaş yardımcı olacağını söyledi, bakalım yollayacakmı ? )
Herhalde 1,5 - 2 saat sürmüştür konser. Müthiş doyurucu idi.
Konser sonunda çok mutlu bir beyin ve terden sırılsıklam bir polo-shirt ile keyif içinde terkettim "Fort Canning Park"ı.
İyiki gitmişim.
Teşekkürler DEEP PURPLE

D.P. Live Singapore 2002
( Photo By: Kikko Okaguchi )
Neler Çaldılar ? ;
- Women From Tokyo
- Ted The Mechanic
- Mary Long
- Keyboard Solo
- Lazy
- The Aviator
- No One Came
- Sometimes Feel Like Screaming
- Well Dressed Guitar ( 10 min. )( New Album )
- Fools
- Keyboard Solo
- Perfect Stranger
- When a Blind Man Cries
- Guitar Solo
- Rock History Potbori
- Smoke On The Water
- Drum Solo
- Speed King
- Final Solo's
Bis ;
- Hush
- Black Night
- Highway Star
Final

D.P. Live Singapore 2002
( Photo By: Kikko Okaguchi )

Yorum ;
Tabii ki DEEP PURPLE konseri. Çok iyi idi. Herkes teker teker çok iyi idi.
Ben 46 yaşıma geldim, 31 yıldır onları dinliyorum, adamlar 55-60'larına geldiler, çoğunuzun babası yaşındalar, bu çok önemli birşey, bu yaştalar ve hala en temiz ve saf Rock'ı yapabiliyorlar ! ( Bunu canlı yaşayabildiğim için çok mutluyum .. )
Başta Ian Gillan bir iki detone çıktı ama hemen düzeltti. Sesi hala muhteşem ve çığlıklarını hala atabiliyor.
Paice ve Glover, herzamanki gibi olağanüsü idiler, gümbür-gümbür götürdüler.
Steve Morse iyice oturmuş, muhteşem sololar attı, ancak hafif bir kasılma durumu izledim. Bana öyle gelmiş olduğunu umarım, 98 İstanbul konserinde çok mütevazi idi. Havaya girerse hem kendi hem DP kaybeder.
Gelelim Don Airey'e; insanlar onu kolay kabullenemediler. Üstteki Singapur gazetesindeki fotoğrafa baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız. Adamı fotoğraf karesine almamışlar bile.
Kolay değil tabii Jon LORD'un yerini doldurmak. Yinede Airey; Hammond'dan muhteşem Lord nağmeleri döktürdü, kendine has bir tarzı var, bence Deep Purple klavyesini LORD'dan sonra en iyi doldurabilecek ender müzisyenlerden. ( Eee ne'de olsa TULL'cu ! )
Kısaca DEEP PURPLE yoluna LORD'suz da olsa devam edecek gibi göründü bana. ( LORD'UN YERİNİ KİMSE DOLDURAMAZ )
Haydi bakalım, kim tutar sizi, Dünyanın en temiz ve saf Rock'unu yapmayı sürdürün.
Not: Bu arada YENİ albümden bir parça ( Well Dressed Guitar ) çaldılar. Yeni albüm tam istediğim gibi uzun ve symph-progr. parçalar taşıyor gibi. Hazırlıklı olun, bomba gibi bir DEEP PURPLE Albümü geliyor galiba.

Daha Fazla Singapore Fotoğrafı ( More BC Photo's ) için ..... .
Daha Fazla Fotoğraf ( More Photo ) için ..... .
Daha Fazla Yorum -İngilizce- ( More Reviews ) için ..... .

 

Teşekkürler ( Thanks For );
AKIKO HADA & KIKKO OKAGUCHI
and
Offical DP Site "The Highway Star"

Bora ÇETİN, 17 Mayıs 2002 ( 46'th Birthday )
Bora in Home
( Photo By: Can CETIN )