HeepTurk
Bora ÇETİN & Uriah Heep

 

B.C. Odası ve İlk Plakları / B.C. Room and First LP's 1976

 

Uriah Heep'i Nasıl Sevdim ?
( How, I become an Heep FAN ? )
Uriah Heep'i ilk kez TRT radyo 3'de Yavuz Aydar'ın hazırladığı " Bir Albüm " programında dinledim.
Çalan albümün adının "Sweet Freedom" olduğunu anonslardan öğrendim. İlk parça "Dreamer"ı kaçırmiştım, ancak "Stealin" ile Uriah Heep'i dinlemeye başladım. İlerleyen parçalar gittikçe güzelleşmeye ve hoşuma gitmeye başlamıştı. "If I had The Time" tam aradığım rock-slowlarından biri idi.
....... A,B,C,D,E,F,G - H,I,J,K,L,M ....... nakaratlı "Seven Stars" parçasının vokal atraksiyonları ile büyülenmiş, parçayı ilk kez dinlememe rağmen bu Alfabetik nakarat bölümlerinde David BYRON'a eşlik ettiğimi farketmiştim.
Hemen arkasından gelen "Circus" ile coşmuş ve muhteşem kapanış parçası (progresif-senfonik temalar taşıyan) "Pilgrim"de URIAH HEEP adını beynime kazımış ve o saatten itibaren Uriah Heep Fan'ı olmuştum. Yıl 1973 olmalı
Henüz kaset teybim olmadığı için kayıt yapamamıştım, ama hemen telefonla en yakın arkadaşlarımı arayıp "Uriah Heep" diye muhteşem bir grup dinlediğimi ve parçaları anlatmış, heyecanımı paylaşmıştım. B.C. Odasının Duvarları / B.C. Room Wall 1976 1974'de Almanyaya giden arkadaşım Bülent, dönüşünde koltuğunun altında bir Uriah Heep plağı ile dönmüştü. Albümün adı " Sweet Freedom" değildi ama muhteşem çekici simsiyah bir kapak içinde 2 LP'den oluşan Double bir albümdü, hem'de konser albümü ! Uriah Heep dinlemek ve tanımak için bundan daha güzel fırsat olur muydu ?
"Uriah Heep Live 1973" pikaba yerleştiği dakikadan 2.plağın son yüzüne kadar bizi büyüledi. Defalarca üst-üste dinledik. "Sunrise", "Easy Livin", "July Morning", "Circle Of Hands", "Look At Yourself", ve 15 dakikalık muhteşem "Gypsy" !.........
Ken HENSLEY'in muhteşem MOOG ve HAMMOND işlemeleri, Mick BOX'un harika gitar soloları ve Ken ile gitar atışmaları..., Lee KERSLAKE'in gümbür-gümbür davulu, .... Armonik soloları ve bas hakimiyeti olan Gary THAIN adlı Bas'çı.
Yer-yer Hard-Rock'a kaçan parçaların yanısıra, olağanüstü duygu yüklü 12 telli eşliğinde söylenen balladlar, grubun diğer elemanlarının BYRON'un arkasında yaptıkları güçlü koro-vokaller, progresif-senfonik unsurlar taşıyan "Konsept"e yakın parçalar, Uriah Heep sound'unu farklı ve dinlemeye doyulmaz kılıyordu. B.C. Odasının Duvarları / B.C. Room Wall 1976 Uriah Heep, favori gruplarımızdan biri idi artık. "Sweet Freedom" 1974'de korsan baskı olarak yayınlandı hemen arkasından 1975'de "Return To Fantasy" yerli baskı olarak yayınlandı ( Bkz. Aşağıda ). Ben o arada yine Almanyadan " Very Eavy Very Umble"ı getirttim.
1976 yılında, TRT İstanbul radyosunda "Konuk Prodüktör" programına katılıp kendi plaklarımdan 3 parça kaydettim ( o zaman canlı yayın yok ) Parçalardan biri, bu albümden muhteşem bir Uriah Heep slow'u " Come Away Melinda " idi ve yaşamımın bu ilk radyo programı, TRT denetimine takılarak yayınlanmadı. Denetime " Come Away Melinda "nın SÖZLERİ TAKILMIŞTI .. !
Böylece Türk müzikseverler ile Uriah Heep'i buluşturamamıştım !
Tanıdığım en büyük Uriah Heep fan'ı dostum Atilla Atam ile, sevgili arkadaşım Yalçın aracılığı ile yine URIAH HEEP nedeni ile tanışmıştık. 1977'de Yalçın'a dinlemek üzere "Uriah Heep Live 1973"ü götürdüğümde hemen Atilla'ya telefon etmiş ve -"Bak ne dinliyoruz ?" diyerek telefon'dan dinletmişti.
Atilla, 1977 yazında İngiltere'de "Reading" festivalinde "Uriah Heep"i canlı izlemiş, performanslarını ve özellikle Ken HENSLEY'i hiç unutamamıştı.
Uriah Heep'in Efsanevi Dönemi'nin efsane Albümleri olan ; "Salisbury" , "Look At Yourself" , "Demons & Wizards" ve " The Magicians Birhday" Atilla'da vardı. Hemen kaset kayıtları yapıldı ve URIAH HEEP tam anlamı ile keşfedilmiş oldu.
Aslında, ilk üç albümde farklı müzisyenlerden oluşan Uriah Heep , bizim tanıdığımız ve bayıldığımız sound'una Efsane Kadrosu ile ulaşmıştı.
Bana göre, bugüne kadar bu kadronun üzerine çıkabilen URIAH HEEP olmadı, tabii'ki o dönemin Efsanevi albümlerinin üstüne'de albüm yapılamadı. İşte Efsane kadro;
Uriah Heep 1972
David BYRON : Lead Vocal
Lee KERSLAKE : Davul, perküsyon
Ken HENSLEY : Klavyeler, Gitar, Vokal ... ( herşey ! )
Mick BOX : Akustik ve Elektrik Gitar ( Black Beauty ! )
Gary THAIN : Bas

Biz, Gary THAIN'in ölümünü 1975'de çıkan "Return To Fantasy"de öğrendik. ( sahnede elektrik çarpmasından öldü diye biliyorduk, ancak Aralık ayında uyuşturucudan öldüğünü sonradan öğrendik. ). John WETTON'u "King Crimson"dan tanıdığım için THAIN'in yerini doldurabileceğini düşünmüştüm. Ama URIAH HEEP'de öyle biri vardı'ki yeri asla doldurulamazdı !
Uriah Heep'in efsane "SES"i David BYRON'u 1977 tarihli "Firefly" albümünde göremedik. Onun yerine başka bir solist gelmişti. Tıpkı THAİN gibi, David BYRON'un da öldüğü söylentisi çıktı. Çok üzüldük ..... ! ( Ancak gerçeği yıllar sonra öğrenebildik. BYRON, aşırı alkol sorunu nedeni ile gruptan ayrılmış ve daha sonra Şubat 1985'de kalp krizi nedeni ile aramızdan ayrılmış.... ).
............... !
Ben URIAH'ı izlemeyi, yeni Uriah Heep'ı dinlemeyi ve albümlerini almayı burada bıraktım.
1977 albümleri "Firefly" dan itibaren kadro değişiklikleri hızlandı. John LAWTON'dan sonra gelen solistle birlikte, bas, davul bile değişti zaman-zaman ( Bir tek Mick BOX değişmedi ! ). Bana göre, Efsane Uriah Heep'in yaratıcılarından en önemli isim " Ken HENSLEY " idi ve Ken'in gruptan ayrılması ile Uriah Heep; 70'lerdeki o muhteşem yaratıcılığını yitirdi. ( o dönem albümleri ile Efsane dönem albümlerini karşılaştırınız ! ) B.C. Odasının Duvarları / B.C. Room Wall 1976 1980'lerin ortalarında, "Uriah Heep" ile ilgili bir Video'yu ( EASY LIVIN’ - A HISTORY OF URIAH HEEP ) kopyalayarak Beta-Video arşivime kattım. Bu bir "Antoloji" idi ve ilk dönemden itibaren Uriah Heep'i anlatıyordu. Ekrandan görülebildiği ve duyulabildiği kadar Byron'dan ve Hensley'den sonraki dönem pek iç açıcı değildi ve görüşlerimi doğruluyordu bana göre.
Ancak, 1998 yılında web dünyası ile kaynaştıktan ve ilk web-sayfamı yaptıktan sonra, internette Uriah Heep'in yeni albümü ile ilgili, oldukça yoğun ve sık haberlere rastladım. Bu yeni albüm'ün adı "Sonic Origami" idi ve farklı müzik otoritelerinden olumlu eleştriler alıyordu. Eski bir HEEP Fan'ı olarak bu haber çok hoşuma gitmiş ve o zamanki kişisel web-sayfamda Jethro Tull gibi Uriah Heep'e de özel bir yer ayırmış, Sonic Origami'nin ayrıntılı haberini vermiş ve kapağını koymuştum. Çok istememe rağmen bu albümü bir türlü getirtememiş ve dinleyememiştim.
Ancak, son Uriah Heep'i ve sahne performanslarını, 2000 yılı Aralık ayındaki o çok özel konser sayesinde tanıyabilecektim.
Londra'daki Mermaid Theatre'da gerçekleştirilen bu konserde, Uriah Heep'in son kadrosu tamamen "Unplugged" olarak efsanevi Heep klasiklerini seslendirecekler ve projeye "Acoustically Driven" adını vereceklerdi. Bu konserin sürpriz konuğu ise sevgili dostumuz "IAN ANDERSON" idi !. Evet, IAN iki parçada Heep'e flütü ile eşlik edecekti.
Ben bu muhteşem olayı, İngiliz dostum, Jethro TULL fan'ı Martin WEBB sayesinde öğrendim ve çok yakından izledim. WEBB, bu konseri izledi, yorumlarını ve fotoğraflarını hemen gönderdi... söylediğine göre Uriah Heep müthişmiş.!
İşte yeni ( daha doğrusu SON ) Uriah Heep ile tanışmam ve eski günlere dönerek HEEP fan'lığımı sürdürmem bu nedenle oldu. "Acoustically Driven" DVD'sinin çıkacağını öğrenir öğrenmez hemen sipariş verdim. LTD.EDITION (sınırlı sayıda) basılan bu DVD, hem muhteşem bir konseri ayağımıza getiriyor, hem'de Uriah Heep kadrosunun İmzaları'nı taşıyordu. ( Bkz. Aşağıdaki Memorabilia bölümü )
Bu muhteşem konseri, deyim yerindeyse kımıldamadan izledim. Heep klasikleri beni 70'lere götürdü. Sahnedeki Uriah Heep sanki o efsanevi Heep gibi çalıyordu. Son Uriah Heep'de Efsane gruptan yanlızca Lee KERSLAKE ve Mick BOX vardı, ancak Trevor BOLDER'da 1977'den beri Heep Bas'ı nı çalıyordu. İşte son Heep kadrosu;

Bernie SHAW : Lead Vocal
Lee KERSLAKE : Davul, perküsyon
Phil LANZON : Klavyeler, Gitar, Vokal
Mick BOX : Akustik ve Elektrik Gitar ( Black Beauty ! )
Trevor BOLDER: Bas
Uriah Heep 2002
Aslında bu kadronun, 1989'dan beri değişmediğini ve Uriah Heep'in en istikrarlı kadrosu olduğunu'da öğrendim. Aynı zamanda çok övgü alan "Sonic Origami" nin'de yaratıcısı bu kadroydu.
Gerçekten; solist Bernie SHAW, BYRON'dan beri en iyi solistti, Lee ve Mick yaşlanmalarına ve kilo almalarına rağmen daha formda çalıyorlardı. Klavyeci LANZON, gerek HAMMOND ustalığı gerekse tüm klavyelerdeki hakimiyeti ve Heep sound'una uyan tonları ile, zaman-zaman grubun sürükleyici elemanı oluyordu. Kısacası, BU HEEP İŞ YAPARDI !

URIAH HEEP bombayı bu olaydan tam bir yıl sonra, 7 Aralık 2001 tarihinde patlattı.
Bu tarih, efsane albüm "The Magicians Birhtday"in, piyasaya verilişinin 30. yılı idi ve bunu kutlamak üzere organize edilen konserin adı da "The Magicians Birhtday Party" olacaktı. Ancak bu anlamlı konseri unutulmaz kılan; sahnede son HEEP kadrosuna eşlik edecek müzisyenler idi. Ve tabiiki Efsane isim Ken HENSLEY !
Ken, tam 21 yıl aradan sonra Uriah Heep sahnesinde klavye çalacaktı. Londra, Shepherds Bush Empire'da düzenlenen konser, yanlızca HEEPseverler için değil, tüm müzikseverler için tam anlamı ile bir şölen oldu.
Ben, böyle önemli bir olaya tanıklık etmek üzere Londraya gidemedim ama konsere birkaç saat kala o heyecanı Türk müzikseverler ile paylaşmaya karar verdim.
Olayı, aynı gün içerisinde sevgili Yavuz AYDAR'a ilettim. O akşamüzeri STÜDYO FM programını Yavuz ve Şebnem bu haber ile açtılar, bu heyecanı tüm TRT Radyo 3 dinleyicileri ile paylaştık ve tabii'ki "Magicians Birthday" çalındı ! ........ ( daha sonra, 20 Eylül 2002'de Stüdyo FM'de bu konserin CD'sinin tamamını çaldık. O gün, Atilla'nın 50. yaşgünü idi ve tanıdığım en büyük HEEP Fan'ına anlamlı bir armağan olmuş oldu )
Bu konserin DVD'sini de izlerken gözlerimin yaşardığını unutamıyorum. Çok güzel ve anlamlı, unutulmayacak bir konser olmuş. Son Uriah Heep kadrosunun uyumu, sahne performansları muhteşemdi. Hensley ile birlikte LAWTON'da bu konsere konuk olarak katılmış ve "Sympathy"de dahil olmak üzere birkaç parça seslendirmişti, ancak gönlümden -" ah keşke Ken HENSLEY Heep'e geri dönse" yi çok geçirdim. Keşke bu kadroda Ken'de olsa, HEEP efsanesi 70'leri aratmaz bence. ( Hala şansın var Ken ! )
.........................
İşte böyle, 1973'den gelen 31 yıllık bir Uriah HEEP düşkünlüğü'nün kısa öyküsü. HEEP ile yeniden barıştık. Son kadronun oluşturduğu sound, 70'lerin efsane sound'una en yakın olanı. Son albümlerindeki parçalar ve grubun performansı gerçekten eski albümlerle çok örtüşüyor. ( Sea Of Light ve Sonic Origami, sanki o dönemin devamı gibi ). Bu arada, Byron'dan sonra ara verdiğim Heep albümlerimi tamamlamaya çalışıyorum ( Firefly çok güzelmiş ! ). Bunlarla yetinmedim, dünyadaki Uriah Heep fan'larının biraraya geldiği " HEEPSTERS MAILING LIST" ve yöneticisi Boris SHNITZER ile 2001 yılından beri iletişime geçtim. Onlar sayesinde bulunması çok kolay olmayan "HEEP BOOTLEG"lerim oldu. ( Bkz. ARŞİV Bölümü )
Aslında "HeepTurk"ü oluşturma fikri birkaç yıldan beri var. 1998 yılında Brezilyalı dostum "Rodrigo Werneck" ile Focus ve Uriah Heep nedeni ile tanıştım. O yıldan beri dostluğumuz sürüyor. Dünyada Uriah Heep denince akla ilk gelen isimlerden olan sevgili Louis RENTROP ile 2000'de yine Focus ve Uriah Heep nedeni ile tanıştım. Kendisi aynı zamanda Offical Uriah Heep sitesinin webmaster'larından ve "Classic Rock Productions"ın yöneticilerinden. HEEP konusunda yardıma gerek duyduğumda çekinmeden ararım. ( Bu sayfanın hazırlanışında'da Louis'in katkıları var. ) ........................

Evet, Uriah Heep Efsanesi sürüyor. Her zaman söylediğim, bir elin parmaklarını geçmeyen 70'lerin yaşayan efsanelerindendir Uriah Heep.
Sonunda, 70'lerde izleyebilme olanağı bulamadığım Uriah Heep ile, 22 Mayıs 2004'de birlikte olabileceğiz. Tüm HEEPseverler gibi ben de çok heyecanlıyım tabiiki.
Biletimi şimdiden aldım.
Umarım bir aksilik olmaz, bu muhteşem grubu hep birlikte izler, "Lady In Black"i, "July Morning"i, "Easy Living"i, "Look At Yourself"i birlikte söyleriz !
Heep'çe Kalın !

Bora CETIN
3 Şubat 2004,
Caddebostan - KADIKÖY

 

 

B.C. Uriah Heep Arşivi
( Yılların Eskitemediği LP'ler, CD, DVD, Video'lar )

B.C. LP ( Vinyl ) ve CD Arşivi.

B.C. DVD Arşivi.

B.C. Beta Video Arşivi.

Not ; Arşiv listeleri genel listelerdir.
Uriah Heep'leri bulmak için biraz çaba göstermeniz gerekebilir. ( B.Ç. )

 

TURK BASKI, 45'lik Heep Arşivi
( Turkish Press, 45 rpm Vinyl Heep Singles )

Turkish Press Uriah Heep 45 rpm ... Turkish Press Uriah Heep 45 rpm
Türk Baskı "Lady In Black" 45'liği. ( yılı bilinmiyor )
Çok ender bulunabilen bir kolleksiyon parçası.
Bir yüzü Uriah Heep plakları, Diğer yüzü Isaac Hayes'den "Shaft" !
Dünyada böyle bir baskı yok, bize özel, KORSAN'lığın da bir insafı yokmudur ?
( Ercan İmre'ye Teşekkürler )

Turkish Press Uriah Heep 45 rpm
Türk Baskı "Lady In Black" 45'liği. ( yılı bilinmiyor )
Yine, nadide bir kolleksiyon parçası.
Türkiyede ender basılan Heep 45'liklerinden biri.
( Ercan İmre'ye Teşekkürler )

 

TURK BASKI, LP (Vinyl) Heep Arşivi
( Turkish Press, Vinyl Heep Albums )

Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs
Sweet Freedom - 1974

Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs

Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs
Return To Fantasy - 1975

Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs
High & Mighty - 1976

Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs
Firefly - 1977

Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs ... Turkish Press Uriah Heep LPs
Innocent Victim - 1978

( Çok yakında; Wonderworld ! )

 

 

Heep Memorabilia
Uriah Heep İmzalı, B.Ç. anı kolleksiyonu için lütfen sol menüden "MEMORABILIA" yı seçiniz.

 

POP Magazines Heep Collection
POP Magazines Uriah Heep Articles
Uriah Heep ile ilgili
haberlerin yer aldığı POP Dergileri.

 

Last Updated : 24 Mayıs (May) 2004, 20:02

 

Copyright ©2004, Bora CETIN ;
Bu sayfada yer alan tüm yazı ve fotoğraflar "Bora CETIN"e aittir, izinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.