YES Bilgileri

YES; 1968'den 2015'e uzanan 47 yıllık geçmişi içerisinde birçok kez kadro yeniledi ve yoluna devam etti.
Bu süre içerisinde YES'e 17 müzisyen katkıda bulundu.
Aşağıdaki tablolar'da YES üyeleri ile ilgili bilgileri ve YES'in 47 yıllık öyküsününün sayısal dökümünü bulacaksınız.
Bora CETIN

   

Adı  Soyadı

Enstr.

Doğum

Tam Adı Soyadı

JA JON ANDERSON Vokal 25.10.1944 John Roy Anderson
CS CHRIS SQUIRE Bas 04.03.1948 Christopher Edward Squire
SH STEVE HOWE Gitar 08.04.1947 Stephen James Howe
RW RICK WAKEMAN Klavye 18.05.1949 Richard Christopher Wakeman 
BB BILL BRUFORD Davul 17.05.1949 William Scott Bruford
AW ALAN WHITE Davul 14.06.1949 Alan White
TK TONY KAYE Klavye 01.11.1946 Anthony John Selvidge 
TR TREVOR RABIN Gitar 13.01.1955 Trevor Charles Rabinowitz
PM PATRICK MORAZ Klavye 24.06.1948 Patrick Philippe Moraz 
PB PETER BANKS Gitar 15.07.1947 Peter William Brockbanks 
GD GEOFF DOWNES Klavye 25.07.1952 Geoffrey Downes 
TH TREVOR HORN Vokal 15.07.1949 Trevor Charles Horn
BS BILLY SHERWOOD Gitar 14.03.1965 William Wyman Sherwood
IK IGOR KHOROSHEV Klavye 14.07.1965 Igor Khoroshev
BD BENOIT DAVID Vokal 19.04.1966 Benoît Gerard Guy David
OW OLIVER WAKEMAN Klavye 25.02.1972 Oliver Wakeman
JD JON DAVISON Vokal 16.01.1971 Jon Davison

 

YES

YIL

Uyeler

ALBUM

YES   I 1968 - 1970 JA,CS,PB,TK,BB

Yes, Time & A Word

YES   II 1970 - 1971 JA,CS,SH,TK,BB The Yes Album
YES   III 1971 - 1973 JA,CS,SH,RW,BB Fragile, Close To The Edge
YES   IV 1973 - 1974 JA,CS,SH,RW,AW Yessongs, Tales From Topogr.
YES   V 1974 - 1975 JA,CS,SH,PM,AW Relayer
YES   VI 1976 - 1979 JA,CS,SH,RW,AW Going For The One, Tormato, Yesshows
YES   VII 1980 - 1981 TH,CS,SH,GD,AW Drama
YES   VIII 1982 - 1990 JA,CS,TR,TK,AW 90125, 9012 Live, Big Generator

ABWH

1989 - 1991 JA,BB,RW,SH ABWH
YES   IX 1991 - 1992 JA,CS,SH,RW,BB,AW,TR,TK Union
YES   X 1994 - 1995 JA,CS,TR,TK,AW Talk
YES   XI 1995 - 1996 JA,CS,SH,RW,AW Keys To Ascension , Keys To Ascension 2
YES   XII 1996 - 2000 JA,CS,SH,BS,IK,AW, Open Your Eyes, The Ladder
YES XIII 2000 - 2001 JA,CS,SH,AW Magnification
YES   XIV 2002 - 2004 JA,CS,SH,RW,AW 35th Anniversary Tour, Songs from Tsongas, Live at Montreux 2003
YES   XV 2008 - 2012 BD,CS,SH,OW,GD,TH,AW Fly From Here, In the Present - Live from Lyon
YES   XVI 2012 - 2015 JD,CS,SH,GD,AW Like It Is Live, Heaven & Earth, Yes at the Mesa Arts Center
YES   X7 2015 - ...... JD,BS,SH,GD,AW North American Summer Tour with Toto
Bora CETIN © - 2003 / 2015

 

 

YES'in Öyküsü

Yes 1968

YES
Dünyanın en büyük progresif rock gruplarından Yes in kuruluşu 1966 yılına uzanıyor. Chris Squire ve Peter Banks, The Syn adlı grupta beraber çalıyorlardı. Sonradan ikiside farklı zamanlarda Mabel Greer's Toy Shop grubuna katıldılar. Bir gece Jon Anderson Mabel Greer konserinden sonra Chris Squire ile karşılaşıp Yes'in nüvesini oluşturdular. Anderson bir kaç kez Mabel Greer's Toy Shop ile söyledikten sonra grubun yeni şekli Chris Squire, Jon Anderson, Peter Banks, Bill Bruford ve Tony Kaye şeklinde oluşmuş oldu.
Ağustos 1968 de isimlerini Yes olarak değiştirdiler (fikir Banks'den gelmişti). O yıllarda kendi parçalarının yanısıra daha sonraları yayınlanan Yes, Time and a Word veya Yesterdays albümlerinde de yayınlanan bir çok cover da çaldılar. Bu kadro ile 1969 da müzik basını tarafından da beğenilen Yes albümlerini yayınladılar. Yaylı sazların ilavesiyle aynı line-up 1970 de Time and a Word'ü yayınladı..Fakat albümün çıkışından kısa bir süre sonra Banks'in yerine gruba Steve Howe dahil edildi. Uzun bir birlikteliğin başlangıcı olarak Eddie Offord prodüktör tarafından ses mühendisi olarak grupla çalışmaya başladı. Time and a Word albümünün İngiltere baskısının kapağı olan çıplak bir kadın çizimi Amerikan baskıları için riskli bulunarak albümde hiçbir katkısı olmadığı halde Howe'un da dahil olduğu grubun resmiyle değiştirildi.
Steve Howe'u da kadrosuna dahil ettikten sonra grup The Yes Album (1971) albümlerini kaydetti. Sıradaki ayrılık ise Tony Kaye olacaktı. Anderson'un Yes den önceki grubu The Warriorsdan arkadaşı olan ve Time and a Word albümünde iki parçaya katkısı bulunan David Foster ile Badger'ı kurmak üzere ayrıldı. Kaye'in yerine Rick Wakeman geldi ve grup 1972 de Fragile albümlerini kaydetti. Fragile albümü grubun anlaşma şartları nedeniyle üyelerin solo parçalarını içeriyordu. Bu yüzden Wakeman sadece Brahms'ın "Cans and Brahms" coverına katkıda bulundu.Aynı kadro Close to the Edge (1972) albümlerini kaydetti. Bruford, Yes ile daha fazla ilerleyemeyeceğini düşündüğü için albümün konserleri öncesi King Crimson'a katılmak üzere gruptan ayrıldı. Yerine John Lennon ve Joe Cocker'in davulcusu Alan White getirildi.
Çiftli albüm Tales from Topographic Oceans 1974 yılında yayınlandı. Wakeman, albüme ve grubun gittiği yöne karşı olduğunu söyledi ve albümün turnesinden sonra ayrıldı. Anderson, Howe, Squire ve White bir sonraki albüm üzerinde çalışırken gruba Patrick Moraz katıldı. Bu birleşimle Relayer (1974) albümü kaydedildi. Anderson'un önerisiyle grubun üyeleri 1975/76 yıllarında kendi solo albümlerini çıkartmaya başladılar. Anderson, Olias of Sunhillow albümünü çıkarttı. Albümle ilgili bir gerçek not ise kendisinin bütün enstrumanlar çalmış olmasıdır. Squire ise Fish Out of Water da davulda Bruford ve klavyede Moraz ile çalıştı. Her ikisi de Howe'un Beginnings albümüne de çaldılar. Ramshackled grubu için, White eski grubuna döndü. Anderson ve Howe da bir parçaya katıldılar. Moraz i (The Story of i diye de bilinen) albümünü kaydetti. Bu çalışmalarda ortaya çıkan bazı solo parçalar daha sonraları turnelerde denendiysede sonradan bu terkedildi.
Moraz grubu, Wakeman ile Going for the One (1977). albümünü kaydetmek üzere ayrıldı (Moraz Bruford ile Moraz - Bruford olarak iki albüm daha kaydetti.) Kadro Tormato (1978) albümlerine kadar değişmeden kaldı. Grup Tormato sonrası Paris veya Golden Age kayıtları gerçekleştirdi fakat sonuçlarından memnun kalmadılar. Sonuçta Anderson ve Wakeman ayrılmaya karar verdiler. Anderson Paris kayıtlarındaki ("Everybody Loves You") adlı parçasını ve Tormato için kaydedilen iki parçasını ("Some Are Born" and "Days") kendi bir sonraki Song of Seven albümünde kullandı. Paris kayıtlarından oldukça değiştirilerek tekrar kullanılacak bir diğer parça ise Drama albümünde yer alan "Run Through the Light" olacaktı.
Squire, Howe ve White trio olarak çalışmalarına devam ettiler. Bu sırada, Trevor Horn ve Geoff Downes The Buggles (en bilinen parçaları "Video Killed the Radio Star") grubundaydılar. Yes'e parça satmak isterlerken, onun yerine onlara gruba katılma önderisi yaptılar. Bu şekilde yeni kadro Drama (1980) albümlerini tamamladı. Turnede iki yeni parça ("Go Through This" and "We Can Fly From Here"), Andersonun ayrılığı yüzünden problem çıkarttı. Ayrıca Horn sürekli Andersonun yerini doldurmaya çalışmaktan dolayı konser performanslarından çok rahatsızdı ve prodüktörlüğe konsantre olabilmek için ayrıldı. ( The Buggles ile ikinci albümü olan, Adventures in Modern Recording'i yaptı, Albümde Drama da yer alan "Into the Lens" ve "I Am a Camera" ın değişik versiyonları da yer aldı.) Ardından Yes dağıldı.
Howe ve Downes, John Wetton ile (King Crimson, UK) Asia grubunu kurdu. Squire ve White ise ünlü Led Zeppelin'den Jimmy Page'e katılarak XYZ'i('ex- eski-Yes ve Zeppelin') oluşturdular. XYZ bir takım demo kayıtlar yaptıysada yayınlanmasından vaz geçildi. (Fakat bir parça Page'in The Firm grubunda ve bir başka formu da Yes'de çok daha sonraları yayınlanacak Keys to Ascension 2 albümündeki "Mind Drive" adlı parça olarak yer alacaktı. Squire ve White ayrıca "Run with the Fox" adlı bir de single yayınladılar. Parça daha sonra yayınlanan YesYears albümünde yer aldı. Düo daha sonra Trevor Rabin'ı da aralarına alarak Cinema'yı kurdular. Daha sonra onlara eski arkadaşları Tony Kaye de katıldıl. Trevor Horn başlangıçta Cinema'ın şarkıcısı olarak düşünüldü ancak daha sonra albümün prodüktörü olmayı tercih ederek bıraktı. Cinema Rabin'in daha önce kaydedilmiş solo demolarını tekrar kullanarak bir takım demolar kaydetti. Anderson da daha sonra gruba geri dönünce grubun ismi değiştirilerek yeniden Yes haline getirildi. Sonuç olarak en hit olan parçaları "Owner of a Lonely Heart" da içinde bulunduğu 90125 (1983) yayınlandı.
Albümün çoğunun kayıtları bitip de 90125'in yayınlanmasından kısa süre önce Kaye Horn ve Rabin ile ters düşerek ayrıldı. Kaye Cinema'ya katılmadan bir süre önce Squire, Eddie Jobson ile çalışmak istemişti. Fakat Jobson kendi solo albümü Zinc/The Green Album ile meşgul olduğu için kabul edememişti. Squire teklifi Kaye'in ayrılmasından sonra ona teklifini tekrar götürdü. Bu kez Jobson teklifi kabul ederek Kaye'in yerine gruba katılmayı kabul etti. Jobson grupla birkaç kez çalmıştı fakat hiç kayıt yapılmamasına rağmen "Owner of a Lonely Heart" parçasının videosunda yer almıştı. Fakat bir kaç ay sonra Kaye gruba geri döndü. Grubun çift klavye olarak devam etmesi önerisi Jobson tarafından kabul edilmeyince "Owner of a Lonely Heart" videosu edit edilerek görüntüleri videodan çıkartıldı fakat bir kaç kısa bölümde kendisi hala görünebilir.
Horn'un prodüktörlüğünde grup bir sonraki albümlerinin kayıtlarına başladı. Fakat bir süre sonra ayrıldı hatta muhtemelen kovuldu. Çok uzun süren çalışmalar sonunda Big Generator (1987) piyasaya çıktı. Daha sonra Anderson gruptan tekrar ayrıldı ve Fragile zamanlarındaki grubu oluşturmaya çalıştı. Sonuç Anderson Bruford Wakeman Howe, veya ABWH olarak bilinen grup oldu. Squire kanuni olarak Yes isminin kullanılmasına engel oldu. Bu gruptaki ABWH ve YesWest olarak bilinen(Squire, Rabin, White and Kaye) bölünmeyi derinleştirdi. Howe tarafından Downes ile birlikte yazılmış bazı Asia parçalarını da içeren ABWH 1989 da yayınlandı. Benzer bir şekilde, Vangelis'de albümde yayınlanmamış Jon & Vangelis parçalarının Anderson tarafından yeniden kullanılmasıyla yer aldı. Bass da ise Bruford'un King Crimson'dan arkadaşı Tony Levin yer aldı. Turnede ise hastalığı yüzünden Levin'in yerine Jeff Berlin geçti. Bir geceki gösteri An Evening of Yes Music Plus adıyla Berlin'in az sayıdaki katkısından biri olduğu halde yayınlandı.
YesWest çok az da kayıt yapsa o isimle devam etti. Rabin solo kariyeriyle meşguldü ( Can't Look Away'i çıkartarak) sürekli gruba girip çıktı. Squire, White and Kaye bazı demoları Billy Sherwood ve World Trade'den Bruce Gowdy ile kaydetti. Demolar Sherwood'un vokalistliğinde ve Rabin olduğu zamanlarda kaydedildi fakat grup resmi bir kadro haline dönüşmedi. Sherwood daha sonraları Yes'e katkıda bulunmaya devam etti fakat,bazı Squire/Sherwood parçaları World Trade'in ikinci albümü olan Euphoria (1995) da su yüzüne çıktı. Bu sırada ABWH Dialogue olarak adlandırılan ikinci albümlerine başlamıştı. Plak şirketi ise hit olacak materyaller peşindeyken Anderson Rabinle albüm için bazı parçalar yazmak için çalışmaya başladı. Sonuçta birleşme başladı ve albüm Union (1991) ortaya çıktı. Albüm çoğunlukla ABWH parçalarından, bir kaç Rabin ve bir Squire/Sherwood parçasından oluşuyordu. Anderson sesini YesWest materialine ilave etti Squire de geri vokalini ve basını ABWH materialine. ABWH parçaları prodüktör Jonathan Elias'ın yoğun katkılarından oluşuyordu. Çoğu Wakeman ve Howe'un hoşuna gitmemiş olan stüdyo müzisyenlerinin yeniden kayıtlarıyla oluştrulmuştu. Takip eden turne sekiz müzisyenin de sahnede birlikte yer almasıyla gerçekleştrildi.
Union daha sonra bir pazarlama tekniği olarak nitelendirildi. Bruford turneden hemen sonra ayrıldı. Onu Howe takip etti. Plak şirketi YesWest'in devamından yanaydı ve başlangıçta Wakeman anlaşma dışı bırakıldı. Daha sonraki albüm için ise konuk sanatçı statüsüne alındı. Fakat Wakemanın solo kariyeri buna o dönemde engel oldu. Big Generator de de yer alan kalan müzisyenler Talk (1994). O yıl ayrıca Howe ve Bruford, Anderson ile birlikte David Palmer'ın Symphonic Music of Yes adlı Yes klasiklerinin orkestra tarafından icrasına da konuk sanatçı olarak katıldılar. Rabin ve Kaye daha sonra Howe ve Wakeman'ın gruba dönüşlerinin yolunu açmak için ayrıldılar. Yeniden oluşan eski kadro Keys to Ascension ve Keys to Ascension 2 albümlerini kaydetti,fakat Wakeman tekrar gruptan ayrıldı.
Albümlerin prodüksiyon aşamasında yer alan Sherwood tam olarak grup elemanı olarak ilan edildi. Grup Open Your Eyes, albümünü Sherwood'un klavyeleriyle tamamladı. Igor Khoroshev de üç parçada ve turnede yer aldı. Khoroshev'in daha çok katkısıyla oluşturulan The Ladder 1999 da yayınlandı. Albümün turnesinden sonra Sherwood gruptan çıktı. Eski klasik parçalarından oluşan yaz turnesinini takiben ise Khoroshev ayrıldı. Grup 2001 yılı Magnification albümlerinde orkestrayla birlikte kaydetti ve turneye çıktı. Turnede Tom Brislin Wakemanın 2002 de gruba yeniden dönüşüne kadar klavyelerde yer aldı.
.............................
( Sürecek... To be continued... )